Ismet Lushakus kondition?

Han är en duktig passningsspelare. Hans högerfot är känslig, när den är på det humöret och motståndarna inte markerar alltför tätt. Han slog dåliga hörnor och ganska bra hörnor i kvalmatchen mot ÖIS. Fast det finns förstår fler delar av spelet, som att springa. Som att kämpa även om det tar emot. 

Martin Falk måste ha pratat om ÖIS omställningar. De här två veckorna av ångest. Speciellt vid fasta situationer. Då finns ytorna, då måste IFK löpa hem. 

Detta har varit lite pinsamt, hela säsongen. Amadeus är direkt långsam. Anton Eriksson är inte snabb medan Watson är ganska OK, för att vara mittback. Fransson är långsam numera, Höög Jansson är långsammare än Amadeus. IFK har förlitat sig på Neffati och Baggesen när det gäller att ta djup efter egna fasta situationer.

1-0 till ÖIS inleds med en IFK-hörna. Man förlorar bollen, ÖIS ställer om. Ismet Lushaku var en av de första IFK-arna över mittlinjen. Han maxlöpte inte och den ÖIS-are som var närmast var säkert åtta meter bakom. Men den ÖIS-aren löpte. 

När han passerat mittcirkel inser Ismet att det kommer en motståndare i full fart. Eftersom han är snabb så springer man jämsides med ÖIS-aren i 25 meter men sex, sju meter utanför eget straffområde saktar Ismet ned. Antingen tycker han att jobbet då var gjort eller så orkade han inte springa snabbt mer än de här 70 meterna. I 11:e matchminuten. 

ÖIS-aren blir helt ren, får passningen och skjuter 1-0.  IFK har de senaste tre, fyra säsongerna värvat alldeles för många spelare som Ismet Lushaku.  


About this entry