By som by – Lyngby kör åter över Mjällby
Mjällby förlorade under 2025 endast tre matcher. Häcken i cupen, AIK i allsvenskan också mot min danska klubb, Lyngby BK hemma.
Idag vann Lyngby igen, 3-0. Lyngby, på bilden i sina St.Pauli-inspirerade bortaställ, leder nästa högsta ligan i Danmark med en poäng. Efter att ha åkt ur Superligan förra våren och förlorat mot allt och alla, samt Fans mormor och ett lokalt Division 4-lag i Pokalturneringen. Det kändes under förra säsongen som om man i princip endast vann en enda match och det var träningsmatchen mot Mjällby.
Vem kan förklara det här?
Det blir inte mindre oförklarligt av att Lyngby i pausen bytte hela laget, elva spelare. Så Mjällby hade kanske inte hela den tänkta startuppställningen men Lyngby spelade en halvlek med B-laget. Och utklassade ändå de suveräna svenska mästarna.
Läser i BLT att Mjällby hade tre startspelare borta, i övrigt ordinarie. Tränare Karl Marius Aksum förklarar förlusten så här:
– Vi möter ett bättre lag än oss, de är snabbare, starkare och hör hemma i den danska superligan.
Det var ju fint sagt. Tack för komplimangen!
About this entry
You’re currently reading “By som by – Lyngby kör åter över Mjällby,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- januari 25, 2026 / 08:27
- Kategori:
- Lyngby, Mjällby AIF, Sensation
- Etiketter:
- BLT, Karl Marius Aksum, Lyngby BK, Mjällby AIF, sensationellt

No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]