Det känns inte bra att ett lag som kämpar för sin elitexistens förlorar hemma 0-6 mot ett lag som bara hade CL-matchen mot Juventus i huvudet. Här fanns alla möjligheter till sensation och så blev det slarvsylta av alltsammans. Men kanske hade IFK-tjejerna bara cupmatchen i den där nästan onämnbara staden bredvid i tankarna?
I Parken hade Häcken en 16-årig debutant som målvakt, sista sex minuterna. Hanna Karlsson spelade 90 minuter mot Juve. Kul. Betyder mycket för tjejers vilja att vakta målet. Det är inte alltid den är så självklar. Tjejfotboll bygger mycket på gemenskap – där är inte målvakten alltid en självklar deltagare.
Överlag är det märkligt att en relativ storklubb som IFK inte kan få ordning på damlaget. I damallsvenskan kostar kvalité ingenting, det finns oerhörda marginaler vad gäller träning och förbättring, i fall man tänker som ett lag, som en klubb. Ta t ex Vittsjö, damallsvenskan Ture Sandberg. Ifall de kan borde alla kunna.
Jag skrev om premiären mot AIK. Tyckte IFK borde vunnit en annars usel match, såväl individuellt som coachmässigt. Men talangmässigt var då IFK klubben som skulle ligga fyra på 34 poäng, inte näst sist på knappt hälften.
Över huvudet taget känns det som om svensk damfotboll 2026 fallit mellan stolarna. Stolpe ut, alltså hörnflaggans stolpe ut. Det är kris, och kaos väntar lite överallt. Utom kanske i tre damallsvenska klubbar med CL-ambitioner?
Vad säger Gyllix? Vad säger IFK:s medlemmar? Jag vet inte hur budgetfördelningen är i procent men skev är den definitivt. Ska man låta damlaget förfalla eller ska man satsa? Bli en topp 4-klubb i Sverige? Borde det inte finnas sponsorer i Norrköping som inser värdet av att staden har två bra allsvenska klubbar?
MFF är i Europe Leagues slutspelsfas. Hammarby slog ut den nästan onämnbara fotbollsföreningen Rangers i går. Man får glädjas åt det positiva som än dock sker där ute, i fotbollsvärlden. Eftersom kvalitén på EL inte är så jättehög borde båda lagen kunna gå långt, kanske lika långt som svenska klubbar förra Europa-säsongen då Häcken slog Bajen i finalen.
I ett längre perspektiv är det fantastiskt att MFF faktiskt levererar, i Europa. Jag hoppas att klubbledningen inser att damallsvenskans problem är en möjlighet för en klubb med ”extraallt-ekonomi”, med svenska mått mätt. Att det nu är dags att satsa ordentligt. Fast då måste man ta sig ut i Europa och inte förlora mot lag som BP.
På söndag är derby mot FC Rosengård. Krävs vinst av MFF liksom att Rosengård kan nästan säkra sin allsvenska existens med en trea. Samtidigt som IFK Norrköping troligtvis förlorar borta mot bottenkollega Piteå.
Lämna ett svar