De sämsta skola bli de bästa…

Eftersom jag tippade 3-0 till MFF med Wilton som första målskytt var TFF-MFF ingen överraskning. En medelmåttig match där allt utom mittfältet i MFF inte nådde upp till en tillräckligt bra nivå. Möjligtvis är det lite förvånande att RolleGren nu för första gången sedan premiären mot Häcken för 17 omgångar sedan insåg att deras innermittfält med DA och RÅP var alltför defensivt.

Riktigt överraskad blev jag dock av ”Fem snabba” på  Himmelriket där någon för mig okänd tyckare plockade fram tre spelare hon ansåg var extra bra – just de tre spelare jag tyckte var mindre bra.

Johan Dahlin övertygade inte. Förutom en snabb utrusning var det bara sådant han ska ta i sömnen. Han plockade ner ett högt långt inlägg och fick beröm i TV 4 men t o m Sandquist hade tagit den. Däremot borde han kanske varit ute redan på den långa bollen som gick till Andres Drougge i mitten av andra halvlek. Och på skottet som tog på en försvarare och gick till hörna hade han helt fel position.

Och sista tio gav han sig ut och skulle plocka ner en enkel boll med endast en TFF-are i närheten men gör istället en riktig dålig enhandsutboxning. Kommer inte kunna se Dahlin gå på höjdbollar utan att tänka på den utboxningen.  Mitt kritiska omdöme från U-21 ( se i arkivet) kvarstår tills motsatsen bevisats. Inte godkänd.

Jasmin Sudic spelade upp sig i andra halvlek men hans första var inte bra. Samarbetet med Gabriel klickade flera gångar, han låg fel i position och han hjälpte inte Vincents verbalt. En innerback eller målvakt måste ibland/ väldigt ofta styra backarna. En inneback med låg position måste hjälpa till och styra sin åt två motståndare utelämnade ytterback.  Sudics osäkerhet gjorde att MFF inte vågade spela med en lika hög backlinje som inledningsvis och så tappade man greppet om matchen, föll alltför lågt och höll på att tappa den. För hade TFF kvitterat i första tror jag inte MFF vunnit. Knappt godkänd.

Ofere, ständigt denne Ofere. Hans försvarspel mot lagkamrater påminner en hel om Raoul Kouakous. Med bollen gör en sak bra och man blir glad och sedan gör han direkt två dåliga. T ex han tar med sig en boll snyggt löper snabbt 40 meter men avslutar alltför tidigt och med ett skott där bollen rullar över foten och blir helt vingt.

Ett annat exempel. Han spelar fram Wilton till första målet men han gör det efter tre tillslag. Han stannar bollen, vänder upp, stirrar fortfarande på bollen när han puttar fram den lite och först då upptäcker han Wilton och tremeterspassar. Om Wilton hade varit lika dålig som MFF:s andra avslutare hade det aldrig blivit mål där.

Det allra allvarligaste är dock att han fortfarande inte rör sig utan boll. Han tar aldrig några löpningar utan att han vet att bollen ska komma. Det gör att MFF:s spel nära boxen blir statiskt och stillastående. Bollföraren har alltför få offensiva alternativ, försvaret är samlat och koncentrerat. Knappt godkänd.

Annat som inte fungerade i MFF: Daniel Larsson målinstinkt, Halstis positioner. Men  med tanke på den ovana rollen finnländaren är förlåten. Det är inte Daniel Larsson.

Dennis Melander är TFF-publikens gunstling och dessutom lagkapten. Själv har aldrig gillat killar som kompenser bristande bollkänsla med ettrighet. Är han lagkapten måste man också föregå med gott exempel.

Som att inte råskälla på domarna efter att de dömt en helt solklar straff.

Melander var skymd vid tillfället och man ser på TV att han frågar Fahkro som i sin tur slår ut med armarna. Ändå ändå kunna begära mer av en lagkapten. Och av Fahkro. Förutom att han höll alltför hårt och alltför länge var det helt onödigt eftersom Agon Mehmeti inte kunnat göra något av bollen, i fall han ens varit först av på den. Så Fahkro gör flera misstag och skyller på offret.

Vad gällde straffsituationen Dahlin vs Jensen kan man säga att ifall Jensen inte avslutat och spelat bollen framåt hade förmodligen Dahlin blivit frilägesutvisad och dessutom fått en straff emot sig. Nu gamblade Dahlin och vann. Det kan man inte hålla emot honom!

Eftersom jag inte var på matchen vet jag inte om Rolle på presskonferensen i vanlig ordning dolde alla känslorna genom att referera till statistiken över bollinnehav och avslut. Tror inte det, bland annat för att MFF i den här matchen nog inte var speciellt överlägsna i de båda kategorierna. Och ändå blev det den säkraste segern sedan april månad. Kanske värt en fundering?

4 svar till ”De sämsta skola bli de bästa…”

  1. Profilbild för Peter H
    Peter H

    Nu måste jag säga att jag håller med Charlotte, Dahlin gjorde en bra match mot TFF. Sudic insats var också bra. Med tanke på hans ålder så är det mycket bra matcher han har gjort. Det är en blivande storspelare tror jag.
    Ofere gjorde nytta i TFF-matchen, han är ingen storspelare men han är väl det enda alternativet just nu? Agon passar utmärkt som inhoppare, men det är klart han kunde få mer än bara tio minuter på plan.
    Så trots alla dina tår så blev du slagen (stort dessutom) av Charlotte! Men det är bara att komma igen!
    Hälsningar från Charlotte Dahlin Sudic Ofere – supporterklubb!

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Hej Peter!

      Sudic spelade upp sig i andra och fick godkänt. Visst kan han bli riktigt bra, dock alltför tidigt att säga det redan tycker jag. De två andra har alldeles för hög felprocent för att få helt godkänt. Vi får se vem som får rätt i framtiden, du och Charlotte eller jag.

  2. Profilbild för Olof i nedan
    Olof i nedan

    Frilägesutvisning existerar inte längre och har inte gjort så på flera säsonger. Målchansutvisning heter det numera.

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Sant! Ska försöka komma i håg det.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa