Hansson och logik
Jag har börjat läsa Kent Hansson. Eftersom han läser och kommenterar min blogg är det inte mer än rätt att jag gör likaledes med hans ( ”Sydsveriges bäs…”). Så här skriver Kent i sitt blogginlägg 7/10:
”Sverige förlorade den här EM-kvalmatchen, 1-4. Retur på måndag i Malmö. Det kan bara bli bättre…”
Även om just logik kanske är den gamle boxarens allra starkaste disciplin är vi ändå inte alltid helt överens.
Om ett lag ligger under med 1-4 inför returmötet lär de åka ut. Det, att åka ut, är inte bättre än att fortfarande ha chansen att klara sig, d v s så länge inte matchen är spelad är Sverige inte utslaget. Vad är bäst: att inte vara utslaget eller att vara utslaget?
Min personliga uppfattning är att, ifall inte Sverige vinner 3-0, 5-1 e t c, kan det förmodligen bara bli sämre…. …om man nu anser att avancemang är det viktigaste. Vi kanske inte ens är överens om det.
About this entry
You’re currently reading “Hansson och logik,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 10, 2010 / 21:15
- Kategori:
- Kent Hansson, Sportjournalistik
- Etiketter:
2 kommentarer
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]