Ivo vs IFK

En dålig fotbollsmatch vanns av MFF tack vare en sak – Ivo Pekalski spelade från start. Han såg till att en svag backlinje inte blev överspelad och att motståndarna i princip aldrig kunde spela sig igenom i mitten.

I första halvlek då han fortfarande var pigg var matchen hygglig. I andra stangerade den mycket och när Ivo gick ut föll MFF ihop.

När MFF får tillbaka sin målvakt, högerback, mittback, offensive innermittfältaren och Hamad kommer man bli väldigt bra. Tills dess får man kämpa sig fram och lite på Ivo.

Det märks att motståndarna ”läst” Dusans svaghet, ovilja att gå ut och rensa framför mål. Höga bollar nära målet var IFK:s taktik och hade man haft bättre nickspelare hade man fått med sig minst en poäng.

Samtidigt kan man ju inte som Yago, och några andra, bara stanna kvar, titta på och tycka att Dusan borde gå ut och plocka ner de bollar Dahlin hade plockat – d v s  reduceringsmålet.

Det var lite plågsamt att se Miljan. Han kan inte röra sig ordentligt, är långsam, joggar omkring och slår även lätta passningar fel. Visst, han vinner en del närkamper, han är bra på huvudet om han slipper duellera men han är inte en spelare varken för MFF eller allsvenskan.

Tycker ingen i kvartetten Stenström, Malm, Navzari och Kroon misslyckades. Häftigt med så många unga bra spelare samtidigt.  Tyckte Jeff såg bra ut och förmodar att skada låg bakom hans byte. Är Wilton avstängd även i nästa omgång hoppas jag Jeff får spela centralt i returen. Dardan var på tok för ensam på topp. Blir jobbigt att se Agon där i nästan match.

Men framförallt är det Ivo som balanserar MFF. Han kommer bli så oerhört bra – bara han får slippa fler skador.


About this entry