En av den gångna säsongen mest framgångsrika fotbollstränare i Europa avgår före säsongen – på grund av söliga byggnadsarbetare. Jo, det är ju faktiskt sant, och jag förstår att Bielsa lämnar Athletic Bilbao. Om han nu slutligen gör det.
Enligt den här texten i El Pais, och med 69 minuter presskonferens av Bielsa, framgår tydligt att det egentligen handlar om något helt annat än en konflikt mellan en ambitiös och otålig fotbollstränare och en platschef för ett bygge som inte gör jobbet i tid.
Problemet är att klubben, mycket tydligt, tog ställningen för platschefen som Bielsa slängde ut.
Och sedan har man ett långt möte där man uppenbarligen diskuterade vad det egentligen gällde och kan inte enas. Varför Athletic inte vill ha tränaren som verkligen lyft klubben till oanade höjder framgår inte.
Lämna ett svar