”En av de värsta målvaktstabbar som någonsin skådats”

Jesper Hussfelt drar på allt vad han kan när Romas målvakt missbedömer ett långt inlägg och helt ohotad tappar in bollen i mål.

Sånt händer varje säsong, i varje liga men Hussfelt är TV-sportjournalist och då är nyansera kanske inte det viktigaste.  Speciellt om han kan få frossa i en ung, oerfaren målvakt misstag – stort Jesper!

Vad som händer är att Gochiechea ( låter baskiskt) först irriteras av att bollen verkar vara ute, eller i alla fall nästan ute. Sedan inser han att bollen är lite längre och högre än han tänkt. Samtidigt som det inte är en boll han kan boxa över ribban för han är ju ohotad och ska inte behöva göra det, egentligen. Så han väljer att försöka greppa en bollen en det yttersta av fingertopparna och han gör det men greppet är så svagt ( och dessutom har han en bakåtrotation åt fel håll, inåt istället för utåt) att när han väl landar så gör smällen att han tappar greppet.

 

 


About this entry