Stoppa ansvarshuliganerna i Fotbollförbundet

När Syrianska – AIK avbröts tog det fyra, fem veckor för disciplinnämnden att bestämma sig. Likadant när djurgårdare knallskott-stoppade bortamatchen mot MFF. Kort speltid och långt efterspel: egentligen självklara domar som man inte lyckades komma fram till på ens en månad.

När det gäller förbundets egna misslyckanden i samband med cupfinalen så går det däremot blixtsnabbt. Visserligen medger man att det inte var ultimat men några böter eller andra former av ”förbundsmässig bulla” blir det inte: ”Ska vi föra över pengar mellan olika konton i förbundet då eller”, frågar sig retoriskt tävlingsutskottets ordförande Gerhard Sager till Sportbladet.

Är det någon som är överraskad?

Gerhard! Jag har ett förslag – när inte du och dina medlöpare själva kan fullgöra ert ansvar utan sätter tusentals människor säkerhet på spel genom er ständigt repriserade inkompetens – borde då inte RF träda in och a. ställa förbundet till svars och b. döma skadestånd, böter, avstängning e t c.

Är det inte just det som ett övergripande förbund och allmän administratör av svensk idrott borde göra – speciellt som de får drygt tre miljarder av staten per år för styra och leda svensk idrott?

RF! Jag har ett förslag till: – ni kan inte byta ut de demokratiskt valda men inkompetenta ombuden och administratörerna av svensk fotboll. Ge då istället all svensk fotboll en veckas avstängning så kanske de ytterst ansvariga, d v s  som väljer dessa  ”kaspermänniskor” till de här viktiga posterna och jobben, förstår hur oansvarigt de och de som valts faktiskt beter sig.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa