Nietzsche och fotbollsupportrar
Sällan får jag chansen att skriva om Aarhus Fremad – den ständiga andraklubben i Danmarks ständigt näst största stad. Nu tar jag den för i går besegrade man Brøndby med 4-0 i cupen. Tredjedivisionsklubbens största segern någonsin, om vi inte räknar seriepremiären mot extremt dryge storebrodern AGF i högsta serien. Under två dygn var Fremad Danmarks bästa lag. Sedan blev det tuffare och på våren, 14-15 omgångar senare, begick 44-årige ordföranden och allt-i-allo Jan Hammerholt självmord.
Som hans änka, som nu säljer pølser på den lilla stadion, berättar i Mortens Bruuns fantastiska bok ”Kampdag” (Politikens förlag -21): ”han var duktig på mycket men att delegera jobb och ansvar var liksom inte hans grej”.
Stressen blev alltför stor. Det var den 15 mars 1998. Precis som AIK-arnas Turina-hyllning sjunger än idag Fremad-supportrarna ”Alle ska dø, Nietzsche hade ret”. Det gjorde de också när de krossade Boozt-ägda, blågula BIF från Köpenhamns västliga förorter. Det stod 3-0 redan i halvtid.
Fremad är inte längre den riktiga arbetarklubben i Århus men namnet avslöjar att den en gång var det. Precis som Fremad Amager var det på Amager eller Frem i Valby. ”Fram” eller Framåt” döptes även svenska, ickeborgerliga fotbollsklubbar till för 100-120 år sedan och namnet hämtades från Tyskland. Där fick ”Vorwärts” fick en sen renässans i Östtyskland.
Åter till Nietzsche? Näh!
PS Cupen är stor i Danmark. Det är cupfinal i Parken inför fyllda läktare varje år i slutet av maj. Brøndby är historiskt svaga i den turneringen. Bland annat har de åkt ur mot klubbar som knappt finns, t ex Skagen och Varde. Så här sa Brøndbys midtbanespilleren Mathias Greve till DR:
»Det er en forfærdelig følelse. Det er pinligt. Jeg tror, det er den værste oplevelse i min karriere. Det er pinligt og pisse dårligt«.
Ord och inga visor. Boozt IF ligger åtta i Superligan, två poäng från relativ nedrykkning och åtta från serietoppen. FCK ligger sjua. Sex bästa går till slutspel.
About this entry
You’re currently reading “Nietzsche och fotbollsupportrar,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 20, 2022 / 07:58
- Kategori:
- Cupen, Danmark, Dansk fotboll, DÖD, Idrottsfilosofi, Politik
- Etiketter:
- Aarhus Fremad, Brøndby, Fremad, Kampdag, Morten Bruun, Nietzsche, Pokalturneringen, Turina, Vorwärts
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]