Albert Aleksanjan – inkvoterad nödlösning i IFK Norrköping
Han har startat varje match. Och blivit utbytt tidigt. Han har i princip inte gjort nåt bra på fyra matcher – förutom ett mål mot Bois. Just det ska han naturligtvis ha cred för men han ska också ha kritik för att inte åstadkommit mer än några kortpassningar och en assist som han av misstag snubblade fram till Jemal mot Sandviken. På fyra matcher.
NT är lyriska: ”Med sin snabbhet, sitt driv och sin längd på 193 centimeter har nyförvärvet Albert Aleksanjan anpassat sig fort till elitmiljön på Idrottsparken.”
Möjligtvis har han anpassat sig till Idrottsparken men han är miltals från eliten. Han ser ut som en desorienterad, alltför lång 19-åring. Han kan säkert bli bra, nån gång men han är definitivt ingen man för Superettan den här våren. Han är lång, ja men varken snabb eller explosiv (förmodar NT menar det med ”driv”). Han verkar lite försiktig och frånvarande. Allt annat än driven eller med driv. Går inte in på 50/50 bollar och har någon sett honom nicka – kan själv inte påminna mig det.
Defensivt? Elias Jemal tar ett stort defensivt ansvar på sin kant, Totte Nyman var nere och rensade vid egen kortlinje i lördags men Albert ser mest klumpig och helt enkelt ”fel” ut så han någon gång försöker delta i försvarsspelet.
Annars gillar jag den här sortens gängliga spelare om de kan nicka och har bra teknik. De brukar nämligen bli rätt smarta spelare med tiden och det kanske även norrmannen kan bli, nån gång. Men han är det inte nu. Nu är han dålig och kvar i norska division 3 på alla sett utom just existentiellt, i Idrottsparken.
Själv säger han att det ”gått bra”. Ja, vad ska han säga när NT tokhaussar hans klart underkända insatser? Alltså underkända i förhållande till vad man ska begära av en startspelare i Superettan.
Jag tycker NT:s fotbollsbevakning emellanåt är både usel och oetisk. Det kräver inte så mycket mer än ledsyn till fotbollsögon för att ifrågasätta varför han startar, i lördags som center. Jag tror Eldar tvingas spela honom. Dels för att Jurelius har sagt så, dels för att Tim Prica verkar helt av banan.
Det är Prica som naturligtvis borde spela till höger i ett tremannaanfall men 23-åringen mår väldigt dåligt. Jag såg honom ofta i både MFF och Ålborg, jag såg pappa Rade på Olympia säkert 100 gånger. Jag såg Tim första tiden i IFK och den här Tim Prica som nu hoppar in i träningsmatcherna har ingen självförtroende, hatar fotboll och vill helst bara långt bort. Hans kroppsspråk mot Bois var chockande. Han var aggressiv och fokuserade ständigt på motståndare och domare istället för på sig själv.
Med den duon, nästan som att spela med tio man, riskerar IFK Norrköping att förlora många poäng. Låna ut Tim, placera Albert i U-19.
Så vad ska Eldar göra nu? Spela med tvåmanna-anfall eller hoppas han att någon av alla de afrikanska tonåringarna ska anpassa sig till svensk fotboll på två veckor? Tamba har varit i ”elitmiljön på Idrottsparken” i snart nio månader och har ändå inte integrerats tillräckligt för annat än mycket korta inhopp som desorienterad vänsterback med felaktig självbild. Så vad ska Eldar göra nu?
About this entry
You’re currently reading “Albert Aleksanjan – inkvoterad nödlösning i IFK Norrköping,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- mars 3, 2026 / 17:56
- Kategori:
- Den mentala biten, Fel, Forwards, Norrköping, talangutveckling
- Etiketter:
- Albert Aleksanjan, Öde högerytterkant, IFK Norrköping, NT, Tim Prica, Tim Pricas nerver
No comments yet
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]