Skrota förlängningen

Först lottade man, sedan införde man straffsparkar, därefter Golden Goal och idag är vi tillbaka till både och, en extra halvtimme och sedan straffar. För 98 av 100 gånger blir det så, straffar, efter en mållös halvtimme. Som inte är ett dugg rolig. Snarast meningslös. Inga lag vågar satsa. Man avvaktar, tar inga risker och hoppas på straffsparkar. Oavsett hur överlägsen man egentligen är. 

Ifall man delar in VM-fotbollen senaste drygt 500 matcher i halvtimmar så blir det tre under ordinarie speltid och så den extra, fjärde. Om målen var jämnt fördelade, ifall förlängning var funktionellt skulle de ha runt 25 % av målen. I verkligheten görs 2 (två) procent av matchernas mål i förlängningen. 

Förlängningarna präglas dessutom av trötthet, brist på mod och lågt tempo. Förlängning är usel underhållning. Och dålig fotboll. Varför vi fortfarande dras med denna skit är för att man kan sälja mer reklam. Det blir nämligen tre reklampauser istället för en. DET avgör. 

Gå direkt till straffar. Det hade inneburit att lagen var mer utsatta sista delen av ordinarie matchtid. Det lag som är bäst hade vågat satsa mer framåt – vi hade fått mer dramatik, bättre fotboll och sluppit de cirka 40 bruttominuter en förlängning kostar våra liv.  

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa