Förlust för laget en seger för klubben?

Stolen är tom! På bilden; ett klubbemblem, en tränare, en Ole Törner och en mikrofonunderarm tillhörande Andreas Matz.
En förlust för Roland Nilsson men förhoppningsvis var kvällens 0-1 mot IFK Göteborg en vinst för MFF.
Både supportrar och ledare i MFF har de senaste veckorna bedyrat att det inte finns någon anledning att byta tränare. Ett par segrar i rad mot meningslöst motstånd, en massa mål av spelare som inte lyckats näta de första, typ, 18 omgångarna.
Jag är övertygad om att de flesta supportrar nu, som vid varje kraftigare tendens, byter åsikt och vill ha bort Rolle, speciellt om inte MFF tar mer en tre, fyra poäng till. Frågan är om MFF-ledningen är det.
Jag tror inte de byter åsikt. Jag tror de redan har beslutat sig för att ersätta Rolle men inte kommer gå ut med det förrän serien är slut. De har redan haft ett stoiskt tålamod med en av de minst framgångsrika tränarna i klubbens moderna historia. När nu MFF har bättre förutsättningar än någonsin – varför ska de då nöja sig med en förlorare till tränare under jubileumsåret?
About this entry
You’re currently reading “Förlust för laget en seger för klubben?,” an entry on Maxtiotår
- Publicerad:
- oktober 19, 2009 / 21:15
- Kategori:
- fotboll, Idrottens administratörer, MFF, Tränare/Managers/Coacher
- Etiketter:
2 kommentarer
Jump to comment form | comment rss [?] | trackback uri [?]