40 procents EM-chans

OK,  Spanien vinner EM i … var det nu kommer spelas?  Är långt ifrån säker på att Polen och Ukraina lyckas arrangera några mästerskap. Däremot är jag säker på att Spanien slår Tyskland i finalen. Igen.

Ifall ni nu ändå måste följa hela kvalet och turneringen så ska jag sammanfatta det här.

Sverige hade en himla tur i lottningen. Allting avgöras av hur bra lag de i grupp 2 får av de i grupp 3. Nu blev det Finland. Finland. Stuart Baxters Finland. En mumsbit. Ungern är bättre än Suomi men ska Sverige åka ut i Europa sommaren 2012 så måste de krossa D-nationer som Finland och Ungern.

Sverige ska vara väldigt glada för att de (inte vi) slapp typ  Irland, Skottland och 66:e rankade Belgien. Sverige är så pass dåliga att man säkert strulat mot de länderna.

Nu är väl chanserna 50-50 att man får en schysst lottning i utslagsmatchen mot en annan grupptvåa. Där är länder man aldrig hotar. Som Serbien. Tror aldrig Sverige kan slå Serbien eftersom de, när de vill, är som Skottland med bollkänsla.

Tjeckien, Turkiet och Danmark blir också svåra. De övriga fyra man kan få mötas bör besegras d v s Grekland ( ett skämt), Slovakien ( Hon dansade en sommar) Rumänien och Schweiz. Eftersom jag f ö tror Rumänien är bättre än Sverige och därför borde tillhöra den övre,  svårbesegrade gruppen, och Danmark mittemellan så är det fyra lag som är alltför svåra och tre som Sverige besegrar. Därför blir oddset att ta sig till EM ca 40 procent.


2 svar till ”40 procents EM-chans”

  1. Nja håller inte med om din analys (eller brist på) gällande Finland.
    Det är ett lag på uppgång och de störde Tyskland i två matcher.

  2. Profilbild för maxtiotar
    maxtiotar

    Mina finska kompisar säger att Finland är överskattat. Tyskland störs numera ofta på vägen till mästerskap men de kvalificerar sig alltid till slut. Liksom alla andra klasslandslag.

    Sverige är inte ett av dem.

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa