Visst var MFF nära (men det betyder nada)

Det var en vacker saga. Det lilla laget från den lilla staden fick vara med på balen men när det verkligen gällde så fick hon gå hem ensam. Men spelarna gjorde sitt yttersta under svåra omständigheter, ett par tusen MFF-supporter fick en fantastisk resa, dricka många öl och med stor stolthet sjunga ut de tysta motståndarna på en av världens mest klassiska fotbollsscener. Borde ta sig in på tioitopp-listan över bortaplansupplevelser för varje MFF:are, trots resultatet.

Det viktiga är inte 1-5. Ifall man tycker det är avgörande borde man hålla på ett annat lag, ett som vinner hela tiden. Det viktiga är inte resultatet utan prestationen och den var nästan hänförande, både på plan och läktaren. Prestationen inkluderar också en grym press första 90 sekunderna i Malmö och de första 25 minuterna i går. Då var MFF bättre än Chelsea och de minnesbilderna, den känslan är vad som är viktig. MFF förlorade men Malmö vann!

2 svar till ”Visst var MFF nära (men det betyder nada)”

  1. ”90 sekunderna”.., du menar såklart 90 minuterna.
    Annars helt enig.., prestationen va fantastisk även om returen i London, då särskilt mellan minut 65-90, blev väl tuff..

    Med vänlig hälsning!

    1. Profilbild för maxtiotar
      maxtiotar

      Tack Dura för kommentar. Nej jag menar faktiskt de första 90 sekunderna i Malmö, då MFF överraskade ett chockat Chelsea och kunnat göra mål. De sekunderna och första 25 i London då MFF förde matchen – de var grymma. Ifall MFF hade haft lite tur då hade man kunnat göra mål och kanske tagit sig vidare – så MFF var på sätt och vis verkligt nära. Där ligger en text på sidan om just första matchen och de 90 rent magiska sekunderna!

Lämna ett svar

Upptäck mer från Maxtiotår

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa