Det är nåt som inte stämmer i Peña-affären

 Borde inte Sergio Peña vara avstängd, istället för att glänsa och avgöra fotbollsmatcher? Behöver han inte snarare hjälp och stöd för sina ”problem” än att hyllas? En del av kritiken mot MFF:s agerande handlar om detta. Att de  påstås skydda en alkoholist och missbrukare. Står MFF för Medmissbrukande Fotboll Förening?  En före detta sportjournalist hävdar på min fb-vägg att det ”inte var en hemlighet att spelaren satt på krogen var och varannan dag”. Om det är sant – varför har ingen reagerat? Jag finner det fullständigt otänkbart att klubben, tränaren och lagkamraterna känt till hans eventuella alkoholproblem och struntat i detta. Fullständigt otänkbart eftersom man tillsammans investerat en otrolig massa pengar, prestige, resultat och anseende i den anställde och lagkamraten. Fullständigt otänkbart är det också med tanke på att MFF tidigare struntat i spelares problem och då förlorat tiotals miljoner kronor på detta.   För att ytterligare understryka vilken dålig människa Peña är tar många även upp det faktum att han var på väg att lämna klubben i vintras. Personligen har jag full förståelse för att man vill lämna när man är klubbens bäste och mest meriterade spelare men inte får speltid. Rätt självklart, tycker jag.  Jag resonerar så här: ifall klubben visste att han hade alkoholproblem men tidigare ignorerat dessa  –  är det då klokt att fortsätta ignorera problem och inte se till att spelaren får den hjälp han behöver? Speciellt som allting kommer fram i ljuset i samband med rättegången. Vågar MFF:s ledning svärta ned sitt eget, och klubbens, anseende bara för att ha lite större chans att vinna allsvenskan 2023?  Knappast! Är då även det här med alkoholismen en efterhandskonstruktion, liksom hans behov av ”hjälp”? Och i så fall varför? För att skuldbelägga klubben? För att ge kritikerna rätt? För att minska MFF:s chanser att vinna allsvenskan?  

Det är något som inte stämmer i den här affären!


About this entry