
Fyra månader och ändå förstod inte ett mittenlag i Danmark att en av allsvenskans mest lovande spelare var tillräckligt bra. Det är nåt som är fel.
Läser sedan om den nya hoppkudden i Folkparken och tänker på den gamla. Förmodligen skapad av någon culé i fritidsförvaltningen eftersom den har/hade exakt samma nyanser Azulgrana/Blaugrana (FC Barcelona) använder. Finns det ett samband? Ja, absolut (den ger hopp) men först islänningens återkomst.
Det är fel. Fel att Ísak Andri Sigurgeirsson är tillbaka i IFK för a. han är alltför bra för Superettan och b. IFK Norrköping behöver honom inte för att hem serien. Så varför kunde han inte övertyga Viborg om att han är värd ett kontrakt?
Nu är förstås Viborg är ett gammalt litet rövhål. En arrogant stiftsstad som förhåller sig till Ålborg ungefär som Linköping parasiterar på Norrköping. Blott en större skillnad i såväl antal mil som antalet medborgare. Så vad f a n skulle Isak där att göra?
IFK säger officiellt att återkomsten orsakades var av att han var skadad senare delen av låneperioden. Men då borde väl Viborg vilja förnya lånet? Eller var han skadad hela tiden eller är han bara inte tillräckligt bra? Jag minns. Jag minns det som igår när TV 4:s experter försökte övertrumfa varandra om hur lovande Ísak egentligen var. Jag minns Axén stämma och summan 50 miljoner. Jag minns också att jag själv tänkte att de som ser potentialen borde betala cirka 20 miljoner.
Så kom Gyllix giriga experiment i vägen, likt en hårdför högerback, och Ísak är definitivt ett av offren. Han har förlorat ett helt år av utveckling.
Stannar han måste han få mycket speltid och stort förtroende. Jag är inte säker på att Eldar ger det. Hans direktiv är att satsa på spelare som kommit närmast gratis och kan säljas med god förtjänst. Som utvecklas i Superettan (IFK:s relation till talangutveckling är som TV4:s relation till reklamköpare).
Samtidigt har islänningen blott ett år kvar på, det förlängda, kontraktet. Så ska IFK kunna få ungefär vad han egentligen är värd ska han återigen lånas ut eller så stanna och förlänga kontraktet ytterligare ett halvår. Så han kan få en vårsäsong i allsvenskan och återvinna det som fick Axén att överdriva så våldsamt.
Hoppkudden? Ja, jag menar inte att Barça vill låna eller köpa (inte med i första hand Raphina och Gordon eller eventuellt Fermín eller Dani Olmo på just den positionen som vänsterytter eller vänster yttermittfältare) utan att IFK borde träna mer på hoppkuddsliknande tingestar. Få saker är bättre för att stärka skelett, balans, explosivitet och det vertikala upphoppet än just hoppkuddar. Så både skadepreventivt (Ísak …) och fys-progressivt (hela A-lagstruppen). För hur många nickdueller vann egentligen IFK mot Norrby (i alla fall inte den där Totte Nyman hoppar upp för att fake-nicka, vänder sidan till och blundar – för att när han landar och öppnar ögonen upptäcka att motståndaren tagit ned bollen bakom hans rygg och nu bredsidar in den i mål på uppstuds). Jag tror aldrig jag sett Totte Nyman göra en sämre match i FIK-tröjan än den mot Norrby och ändå gav Christer Gustafson honom ”godkänt” betyg.
Kudden kan förstås även vara en bosuboll men allra helst något där båda fötterna kan landa och skjuta från en identisk yta. Att hoppa på stora kuddar är som att hoppa rep, fast effektivare. Mycket, mycket effektivare. Kanske ska man jämföra med att hoppa på två Bosubollar men där är skaderisken (uttänjda ledband i foten) mycket större. Hade jag varit Eldar i IFK:s alla lag (plus Dolphins coach) hade jag tagit med mig alla spelarna till KFUM:s nya hoppkudde. 200 hopp per spelare per dag. Så föds hoppet om att chocka allsvenskan om nio månader. Med eller utan Ísak.
Lämna ett svar